Strój

Strój

Zanim przeczytasz ZAPAMIĘTAJ! Pielgrzymka to nie rewia mody 😉

Ubranie

W kwestii ubioru najważniejszymi zasadami są wygoda i skromność.
Spodenki (lub spódnice) powinny sięgać mniej więcej do kolan, zaś bluzki – zakrywać ramiona. Koszulki na ramiączka oraz z dużym dekoltem są niedozwolone. W domu lepiej zostawić też dżinsy lub szorty, które często powodują otarcia. Najlepiej zabrać ubrania bawełniane, przewiewne.
W dniu wejścia na Jasną Górę zakładamy koszulki otrzymane przy zapisach.

Bardzo ważne jest nakrycie głowy. Czapka, kapelusz, chusta… cokolwiek. Jest ono niezbędne nawet w pochmurne dni, gdyż chroni przed działaniem promieni słonecznych.

Buty

Wygodne, ROZCHODZONE, nie nowe! Najlepiej zabrać ze sobą 2 pary.
Sandały są zdecydowanie najczęstszym wyborem pielgrzymów. Są lekkie, doskonale sprawdzają się w słoneczne dni, po większej ulewie szybko wysychają, zaś te na grubszej podeszwie właściwie izolują stopę od podłoża i pozwalają uniknąć tzw. odbić.
Obuwie sportowe przede wszystkim zabezpiecza stopę przed zwichnięciami oraz zapewnia komfort na kamienistych czy leśnych terenach. Ważne jednak, by było ono dobrej jakości, gdyż sztuczne materiały mogą powodować bolesne odparzenia lub otarcia.
Obuwie trekingowe, podobnie jak sportowe, sprawdza się na nierównych terenach, stabilizuje krok i chroni stopę przed urazami. Jednak ze względu na swoją wagę szybko powoduje uczucie zmęczenia i dlatego jest najrzadziej wybieranym przez pielgrzymów typem obuwia.
Wszystko zależy od tego, w czym Ty czujesz się najlepiej.
(Klapek, tenisówek czy „szpilek” nie bierzemy pod uwagę :))